Piersi pod pełną kontrolą

Dla wczesnego wykrywania raka piersi bardzo ważne znaczenie mają
regularnie prowadzone badania diagnostyczne!

W Klinice Galena USG piersi wykonujemy najwyższej klasy ultrasonografami:

Ultrasonograf Voluson E8 BT13
Dwoma aparatami: Voluson E8 Expert BT13 – najnowocześniejszy na świecie ultrasonograf oraz aparat Voluson 730 Expert.
Ultrasonografy są wyposażone w możliwość najnowocześniejszej i najczulszej diagnostyki dopplerowskiej, która polega na analizie cech unaczynienia, ewentualnie wykrytych zmian.
Ponadto Aparat Voluson E8 Expert BT13 wyposażony jest w unikatową opcję ELASTROGRAFII, pozwalającej na dodatkową dignostykę guzów sutka.
Zastosowanie wszystkich narzędzi diagnostycznych naszych ultrasonografów pozwala na prawidłowe ustalenie dalszego postępowania – w tym podjęcie decyzji o konieczności lub braku bardziej inwazyjnej diagnostyki w postaci biopsji cienko lub gruboigłowej.

W naszej Klinice badania wykonują certyfikowani lekarze specjaliści:

Dr. n. med. Piotr Zdunek – specjalista radiolog, onkolog
Dr. Bogdan Szymala – specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej
Dr. Błażej Gasiński – specjalista chirurgii ogólnej
Dr. Joanna Świrydo-Hycza – specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej

Na czym polega badanie ultrasonograficzne piersi?

Kobieta kładzie się na leżance na plecach, z ręką ułożoną za głową. Dzięki takiej pozycji pierś się spłaszcza i można lepiej obejrzeć jej wnętrze. Następnie lekarz smaruje pierś ciepłym żelem, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Potem przesuwa sondę po piersiach, a także pachach, sprawdzając ich tkanki centymetr po centymetrze. Badanie obejmuje w ten sposób zarówno tkanki piersi oraz węzły chłonne pachowe.

Komu jest polecane w celach profilaktycznych?

Szczególnie młodym kobietom, ponieważ ich piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, w której ultradźwięki wszelkie zmiany „widzą” lepiej niż promienie rentgenowskie. Także starsze kobiety, po 50 roku życia powinny się poddawać temu badaniu jeżeli mają „gęstą” budowę piersi utrudniającą diagnostykę mammograficzną. Kobietom biorącym HTZ, ze względu na przyrost tkanki gruczołowej, zaleca się na przemian badanie usg. i mammograficzne.

PAMIĘTAJ! Profilaktycznie USG piersi należy wykonywać raz w roku!

Gdzie się badać?

Wiarygodność badania zależy od sprzętu diagnostycznego, a także od kwalifikacji i doświadczenia lekarza oceniającego obraz, co powinno być potwierdzone certyfikatami umiejętności i zdanymi egzaminami specjalizacyjnymi.

Samobadanie piersi

Należy oglądać i badać własne piersi raz w miesiącu tuż po miesiączce, a jeśli już nie miesiączkujemy – zawsze w tym samym dniu miesiąca (np. dzień urodzin). Do końca życia, bo ryzyko raka zwiększa się z upływem czasu.

Samodzielne kontrolne badanie piersi składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego. Kobieta powinna prowadzić badanie w ciepłym miejscu, gdzie można się skupić i zachować prywatność, najlepiej wieczorem.

Stojąc przed lustrem
Obejrzyj swoje piersi, sprawdź, czy nie zauważasz zmian kształtu, położenia, wielkości, koloru, wciągnięć.
Oglądaj swoje piersi stojąc:
ze swobodnie opuszczonymi ramionami,
z rękoma uniesionymi do góry,
z rękoma opartymi na biodrach,
ściskając brodawkę obserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakaś wydzielina.

Stojąc pod prysznicem
Stań pod prysznicem i unieś jedno ramię nad głowę. Drugą dłoń połóż płasko na badaną pierś i całą powierzchnią palców zataczaj drobne okręgi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przesuwaj dłoń w kierunku brodawki. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

Leżąc
Podłóż poduszkę pod badaną stronę i załóż rękę za głowę. Palcami drugiej dłoni zbadaj pierś tak samo jak pod prysznicem. Następnie, wciąż leżąc na wznak, opuść jedną rękę, a druga włóż pod pachę. Sprawdź, czy węzły chłonne pod pachą i obojczykiem nie są powiększone, obrzęknięte i nie mają zgrubień. W analogiczny sposób zbadaj drugą pachę.

Ruchy w badaniu piersi

Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów – badanie rozpoczyna się od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu, i przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki. W ten sposób zbadany zostanie cały gruczoł piersiowy.

Ruchy góra – dół – w celu badania pierś dzieli się na wąskie pionowe paski, a następnie kieruje się ruch ręki na przemian do góry i do dołu zataczając małe koła. W ten sposób bada się dokładnie całą pierś.

Ruchy promieniste – należy podzielić pierś podobnie do tarczy zegara i przesuwać dłoń
od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1, 2, 3 itd., zataczając niewielkie koła
aż zostanie zbadana cała pierś.

Najbardziej zagrożone nowotworem piersi są kobiety, które:

  • Nie rodziły. Okres ciąży i karmienia “chroni” piersi przed rakiem.
  • Wcześnie zaczęły miesiączkować i późno przekwitać, czyli miały długi okres aktywności hormonalnej. Długi okres działania hormonów może przyczynić się do powstania raka.
  • Zaobserwowały  zachorownia na raka piersi lub raka jajnika u kobiet w rodzinie (mama, babcia, ciocia, siostra, kuzynka) lub raka prostaty u mężczyzn (ojciec, dziadek). U nich ryzyko jest większe 3-, 4-, 5 – krotnie niż u pozostałych.
  • Przeszły leczenie raka piersi w przeszłości – u nich ryzyko zachorowania rośnie 4-krotnie.

UMÓW SIĘ NA USG PIERSI W KLINICE GALENA. ZAPRASZAMY.

Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% wyleczalny!!!