HPV – Profilaktyka raka szyjki macicy

Czy wiesz, że wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest niemal w 100% wyleczalny?

Hasło „rak” czy „nowotwór” w wielu osobach budzą strach i niepewność. Często stają się tematem tabu, jakby samo mówienie o tych chorobach, mogło je wywołać.

Rak szyjki macicy jest podstępną chorobą, ponieważ rozwija się niemal bezobjawowo. Nie budząc żadnych podejrzeń, rokrocznie zbiera dramatyczne żniwo. Niemal połowa zbyt późno zdiagnozowanych przypadków kończy się śmiercią pacjentki.

Tymczasem najlepszym sposobem zapobiegania nowotworom jest właściwe podejście i świadome zarządzanie własnym zdrowiem.

Rak szyjki macicy jest nowotworem, któremu współczesna medycyna pozwala zapobiegać, a w razie wykrycia zmian nowotworowych daje możliwość skutecznej terapii.

Mimo ogromnego postępu w skutecznym leczeniu, wiele kobiet w Polsce nadal podejmuje ogromne ryzyko zaniedbania i tym samym drastycznie zmniejsza swoje szanse.

Co wywołuje raka szyjki macicy?

Za powstanie raka szyjki macicy odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to wirus przenoszony drogą płciową i oprócz raka szyjki macicy, odpowiedzialny jest również za powstawanie raka pochwy, sromu,  prącia,  noso-gardzieli.

Na czym polega profilaktyka raka szyjki macicy?

W zależności od momentu rozpoczęcia, profilaktykę dzielimy na pierwotną i wtórną.

Profilaktyka pierwotna polega na niedopuszczeniu do powstania choroby. Jej ważnym elementem są szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Szczepieniem powinny być objęte wszystkie kobiety, najlepiej już w młodym wieku, przed inicjacją seksualną.

O skuteczności tej profilaktyki może świadczyć fakt, że szczepienie przeciwko HPV weszło do kalendarza szczepień obowiązkowych aż w 27 krajach.
W Polsce zaleca je Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Pediatryczne.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki pierwotnej jest również świadomość kobiety, wybór zdrowego stylu życia, eliminowanie ryzykownych zachowań, czyli takich, które narażają ją na kontakt z czynnikiem chorobotwórczym. Jako że wirus przenoszony jest drogą płciową, do takich ryzykownych zachowań z pewnością należy duża ilość partnerów seksualnych.

Z profilaktyką wtórną mamy do czynienia wówczas, kiedy wirus już zaatakuje tkanki.
Właściwie przeprowadzone badanie cytologiczne, zwłaszcza jego dokładniejsza forma, cytologia cienkowarstwowa, pomaga wykryć nieprawidłowe zmiany.
Jeżeli uzyskane w badaniu cytologicznym wyniki budzą wątpliwości, należy wykonać badanie kolposkopowe. Jest to mikroskopowe badanie szyjki macicy, które w powiększeniu pozwala ocenić zmianę po jej specjalnym wybarwieniu.

Dodatkową techniką, która pozwala ocenić zmiany zlokalizowane wewnątrz kanału szyjki macicy jest histerocervikoskopia.

Jaką profilaktykę zapewnia Klinika Galena?

W Klinice Galena zapewniamy zarówno profilaktykę pierwotną, jak i wtórną.

Wykonujemy szczepienia przeciwko wirusowi HPV.
Dysponujemy specjalistycznym sprzętem do wykonywania badań kolposkopowych i histerocervikoskopii.

Nasi specjaliści mają duże doświadczenie w badaniach profilaktycznych, co ma niebagatelne znaczenie dla przeprowadzanych badań i  interpretacji wyników.

Naszym celem jest uświadomienie kobietom ogromnej wagi profilaktyki i zachęcenie ich do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Pamiętaj: właściwa edukacja i profilaktyka mogą uratować Twoje życie.
Twoi bliscy liczą na Ciebie.