Ginekologia i chirurgia małoinwazyjna

Histeroskopia!

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia jest nowoczesną i małoinwazyjną metodą endoskopową stosowaną w ginekologii do diagnostyki oraz przeprowadzania zabiegów wewnątrzmacicznych.

Metoda polega na wprowadzeniu kamery i/lub narzędzi przez kanał szyjki macicy do jej wnętrza, co pozwala dokładnie ocenić budowę macicy, stan śluzówki (endometrium) i podjąć niezbędne leczenie.

Histeroskopia w ginekologii

Histeroskopia jest stosowana do diagnostyki i leczenia przyczyn nieprawidłowych krwawień macicznych, obfitych miesiączek, weryfikacji podejrzanych obrazów ultrasonograficznych macicy (mięśniaki, polipy, przerosty endometrium, wady anatomiczne) oraz w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Jako że metoda pozwala na precyzyjne pobranie celowanych wycinków do badania histopatologicznego z nieprawidłowych obszarów śluzówki macicy- radykalnie zwiększa to dokładność diagnostyki w porównaniu do tradycyjnych metod, jakimi są abrazja (wyłyżeczkowanie) kanału szyjki i jamy macicy- wykonywane „na ślepo”.

W trakcie zabiegu możliwe jest usunięcie wielu z uwidocznionych nieprawidłowości, jak zrosty wewnątrzmaciczne, przegrody, polipy, czy niektóre typy mięśniaków.

Histeroskopia w leczeniu niepłodności

Histeroskopia służy także do oceny budowy macicy (ocena wad wrodzonych macicy) czy oceny ujść jajowodów do macicy co jest niezwykle przydatne w wyjaśnieniu przyczyn nawykowych poronień, niepłodności, czy niektórych powikłań w czasie trwania ciąży.

Histeroskopia w leczeniu obfitych krwawień

Dzięki histeroskopii wiele pacjentek w przypadku nawracających krwotoków może uniknąć inwazyjnego i okaleczającego zabiegu usunięcia macicy wymagającego stosunkowo długiej rekonwalescencji.

Metoda polega na koagulowaniu śluzówki jamy macicy (endometrium), co trwale ją niszczy i tym samym zapobiega przyszłym krwawieniom bez wpływu na status hormonalny pacjentki.

Czy do histeroskopii konieczne jest znieczulenie?

Najnowsze urządzenia służące do przeprowadzania histeroskopii mają bardzo niewielką średnicę, co pozwala na praktyczne bezurazowe i bezbolesne przeprowadzenie histeroskopii diagnostycznej bez konieczności stosowania jakiegokolwiek znieczulenia.

Bardziej skomplikowane zabiegi histeroskopii wymagają zastosowania instrumentarium histeroskopowego o większej średnicy. Wprowadzenie nieco większych urządzeń histeroskopowych przez szyjkę do jamy macicy byłoby bolesne bez znieczulenia, więc w tych przypadkach zabiegi przeprowadzane są w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym.

Jak szybko po operacji histeroskopowej pacjentka wraca do domu i może normalnie funkcjonować?

Po większości bardziej skomplikowanych operacji histeroskopowych pacjent może opuścić nasz Szpital już po kilku godzinach od zabiegu i zwykle w ciągu paru godzin powraca do pełnej aktywności.

Czy podczas zabiegów histeroskopowych może dojść do powikłań?

Histeroskopia operacyjna jest metodą małoinwazyjną, precyzyjną i wykonywaną pod kontrolą wzroku. Tym niemniej jednak jak każdy zabieg medyczny nie jest pozbawiona możliwości wystąpienia powikłań zarówno śródoperacyjnych jak i pooperacyjnych.

Niestety żaden lekarz na świecie, nawet z największym doświadczeniem, nie jest w stanie zagwarantować pacjentowi braku powikłań. Możemy jednak zagwarantować, że nasi specjaliści przy każdej wykonywanej procedurze dokładają najwyższej staranności. Bezpieczeństwo naszych pacjentek jest dla nas priorytetem, więc gdy uznamy, że ryzyko zabiegu jest u danej pacjentki zbyt duże, zaproponujemy inne metody diagnostyki lub terapii.

Laparoskopia

Laparoskopia to nowoczesna, małoinwazyjna technika operacyjna. Polega na wykonaniu kilku niewielkich nacięć (ok. 1cm) w powłokach brzusznych, przez które wprowadza się układ optyczny z kamerą oraz miniaturowe narzędzia chirurgiczne. Jako jedni z nielicznych dysponujemy również najnowszym laserem MonaLisa, który zastosowany w trakcie operacji pozwala ciąć i usuwać chore tkanki z niespotykaną w innych technikach precyzją.

Dzięki użyciu nowoczesnych narzędzi wysokiej jakości kamery zabiegi laparoskopowe są praktycznie bezkrwawe i niezwykle precyzyjne. Jest to zasadnicza przewaga nad tradycyjnym dostępem operacyjnym drogą laparotomii (dostęp klasyczny).

Laparoskopia pozwala uniknąć rozległego rozcinania skóry i warstw tkanek leżących poniżej- efektem operacji dla pacjentki jest jedynie kilka małych blizn zaopatrywanych zwykle 1-2 szwami. Okres powrotu do pełnej formy sprzed zabiegu jest również dzięki temu radykalnie skrócony.

Laparoskopia w ginekologii

Oferujemy praktycznie pełen zakres procedur laparoskopowych w tym również z wykorzystaniem lasera:

  • Laparoskopia diagnostyczna (zwiadowcza) z oceną
  • Usunięcie torbieli jajników, jajowodów, drożności jajowodów
  • Wycięcie macicy nadszyjkowe
  • Wycięcie macicy nadszyjkowe z jednoczesnym usunięciem przydatków (jajników i jajowodów)
  • Usunięcie ciąży pozamacicznej
  • Usunięcie mięśniaków macicy
  • Usuwanie ognisk endometriozy
  • Plastyka jajowodów
  • Usunięcie macicy z przydatkami

Nieprawidłowe tkanki, które usuwamy, są poddawane badaniu histopatologicznemu aby wykluczyć nowotworowy charakter zmian.

Laparoskopowe leczenie endometriozy

Laparoskopia jest doskonałym narzędziem do diagnostyki i leczenia endometriozy w obrębie miednicy kobiety. Dzięki nowoczesnym narzędziom opartym na użyciu energii elektrycznej lub lasera MonaLisa możemy precyzyjnie trafiać w ogniska endometriozy i usuwać je bez niepotrzebnego naruszania zdrowych tkanek.

Laparoskopia w leczeniu niepłodności

Minimalna inwazyjność laparoskopii pozwala na szybką i niezwykle dokładną ocenę narządu rodnego kobiety, a dzięki zastosowaniu kamery wysokiej rozdzielczości- obraz jest także dodatkowo powiększony dla lepszego wglądu. W trakcie zabiegu możemy potwierdzić niektóre nieprawidłowości a co najważniejsze zaplanować i przeprowadzić skuteczne leczenie. Laparoskopia jako metoda diagnostyczna pozwala na rzetelną ocenę drożności jajowodów, budowy macicy i oceny innych nieprawidłowości w miednicy u kobiety ( jak choćby zrosty), które wykluczyć innymi technikami jest bardzo trudno.

Czy wiąże się to z długim pobytem na Oddziale?

Po laparoskopii pacjent może w tym samym lub w następnym dniu opuścić naszą Klinikę. We współczesnej ginekologii większość operacji, które do tej pory były przeprowadzane przez tradycyjne rozcięcie powłok brzusznych (laparotomia) może być przeprowadzana laparoskopowo. Wiąże się to z większym komfortem dla Pacjentki, krótszym czasem powrotu do pełnej formy i doskonałym efektem kosmetycznym.