Badania prenatalne

Każda młoda mama chce mieć pewność, że jej dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo.

Ciąża zwykle kojarzy się z radosnym oczekiwaniem na narodziny dziecka. Jednak często ta radość zakłócana jest przez strach o zdrowie nienarodzonego malucha. Nic dziwnego.

Zgodnie z zaleceniami polskich i światowych towarzystw lekarskich każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane 3 badania prenatalne, o ile nie występują wskazania do wykonywania ich częściej.

Coraz więcej przyszłych mam decyduje się w związku z tym skorzystać z tej nieinwazyjnej diagnostyki, która pozwala potwierdzić, że ciąża rozwija się prawidłowo.

Na czym polegają badania prenatalne w naszej Klinice?

Badania prenatalne to przede wszystkim badanie USG, uzupełnione badaniami biochemicznymi z krwi matki (tylko przy pierwszym badaniu). W razie podejrzenia wady rozwojowej na tle genetycznym istnieje również możliwość analizy kariotypu płodu w oparciu o procedury inwazyjne (amniopunkcja).

Na koniec badania otrzymują Państwo od nas szczegółowy raport wraz z dokumentacją zdjęciową dla lekarza prowadzącego.

Czego się spodziewać po pierwszym badaniu prenatalnym?

Badanie 1-go trymestru ciąży (pierwsze badanie prenatalne) wykonujemy między 11 a 14 tygodniem ciąży. Dzięki wysokiej klasy aparatowi USG jesteśmy w stanie szczegółowo ocenić anatomię płodu już na tak wczesnym etapie ciąży. Dodatkowo szacujemy indywidualne ryzyko abberacji chromosomalnych (zespół Downa, Edwardsa i Patau) w oparciu o pomiar tzw markerów i analizę krwi matki (PAPP-A, BhCG).

Ta szczegółowa, połączona diagnostyka pozwala wykryć do 95% dzieci z zespołem Downa. Nigdy później w przebiegu ciąży nie mamy tak wysokie wykrywalności tego zespołu.

Czego się spodziewać po drugim badaniu prenatalnym?

Badanie 2-go trymestru ciąży (drugie badanie prenatalne) wykonujemy ok. 20 tygodnia ciąży. W badaniu tym skupiamy się na dokładnej ocenie anatomii płodu ze szczególnym uwzględnieniem serca i mózgu dziecka. Jest to także czas, w którym możemy określić płeć oraz ocenić prawidłowe wzrastanie.

Czego spodziewać się po trzecim badaniu prenatalnym?

Badanie 3-go trymestru ciąży (trzecie badanie prenatalne) wykonujemy ok. 30 tygodnia ciąży. Skupiamy się tutaj na ocenie wzrastania płodu oraz potwierdzamy prawidłową funkcję łożyska (badanie dopplerowskie). Jeszcze raz oglądamy płód pod kątem budowy ciała, ponieważ niektóre choroby mogą się ujawnić dopiero po 26 tygodniu ciąży.

Komu przysługuje refundacja NFZ?

Program badań prenatalnych, finansowanych przez NFZ obejmuje tylko grupę kobiety w ciąży, które:

1. Ukończyły 35 lub więcej lat,

2. Urodziły już jedno dziecko z wadą genetyczną lub anatomiczną,

3. Chorują lub chorowały na wady wrodzone,

4. Przyjmują na stałe leki mogące szkodzić dziecku,

5. Pacjentki u których lekarz prowadzący wykrył nieprawidłowości płodu.

Aby skorzystać z programu badań prenatalnych, wystarczy otrzymać skierowanie od lekarza specjalisty – ginekologa, położnika (ważne by na skierowaniu było podane konkretne wskazanie). NFZ nie refunduje niestety 3-go badania prenatalnego.

Od czego zależy jakość badań prenatalnych?

Jakość badań i otrzymanych wyników zależy w głównej mierze od wiedzy i doświadczenia wykonujących badanie specjalistów oraz sprzętu na jakim pracują. W naszej Klinice badania wykonują jedynie certyfikowani w Polsce i Wielkiej Brytanii lekarze położnicy- jakość naszych badań podlega corocznemu audytowi zewnętrznemu (Fetal Medicine Foundation w Londynie). Aparat USG to najlepszy i najnowszy model amerykański firmy General Electric- Voluson E8 Expert.

Badamy także w technice 3D/4D LIVE.

Badania prenatalne w Klinice Galena wykonywane są przez dr Bogdana Szymalę, dr Emilię Sitkiewicz, dr Dominika Wójtowicza i dr Piotra Olszewskiego. 

 

Zdjęcia w technologii HDlive 4D:

 

Badania przesiewowe w kierunku preeklampsji

Preeklampsja oznacza stan przedrzucawkowy i stanowi groźne powikłanie ciąży. W przebiegu tej choroby dochodzi do upośledzenia przepływu krwi w łożysku, co prowadzi do niedotlenienia płodu, wzrostu ciśnienia krwi u ciężarnej. Preeklampsja występuje w przypadku ok 5% wszystkich ciąż! Badanie przesiewowe wykonuje się przy okazji pierwszego badania prenatalnego (I-go trymestru) i polega na pobraniu krwi matki celem oznaczenia poziomu białek PAPP-A.

Wystąpieniem stanu przedrzucawkowego zagrożone są zwłaszcza kobiety chorujące na cukrzycę, z insulinoopornością, zaburzeniami lipidowymi, otyłością, przewlekłym nadciśnieniem, chorujące na choroby autoimmunologiczne, w wieku >40 lat, w ciąży mnogiej oraz u których w poprzedniej ciąży lub u matki wystąpiła preeklampsja.

Więcej przydatnych informacji na stronie:
https://fetalmedicine.org/preeclampsia-screening-1